A kertünk összefügg a Balatonnal. Nem minden kert van közvetlenül a vízparton, de a Balaton környéki kertek összeköttetésben vannak a tó vízrendszerével és élővilágával. Ami a kertünkben történik, az a tájra, a tájban található vizekre és és azon keresztül a tó élő rendszerére is hatással van.
Fontos-e hogy a kertem hogyan hat a tájra? Mit tehetünk a saját kertünkben a tópart beépítésének a következményei ellen? Mit szeretnék a kertemtől megkapni, mit akarok tenni érte? Akkor szép egy kert, ha látszik, hogy sokat foglalkoznak vele? Milyen kertekre lesz szükség most, hogy itt a klímaváltozás? Lehet-e rendszeres fűnyírás, gyomlálás, öntözés nélkül szép kertet fenntartani?
Mitől balatonbarát egy kert? Mit jelent, hogy természetvédelmi szempontú kertfenntartás? Mit ültessünk és mit ne ültessünk a balatoni kertekbe, szőlőkbe, veteményeskbe? Mit tegyünk, ha van szőlőterületünk, de nem akarunk szőlészkedni? Ha virágos területet szeretnénk, de nem akarjuk folyamatosan gondozni? Ha természetes, kis léptékben művelhető veteményest szeretnénk?
A Balatonbarát kert projekt új szempontokat szeretne adni a balatoni kertek és zöldterületek ültetéséhez, építéséhez, gondozásához, amiket figyelembe véve mindannyian tehetünk a tó és a környék szépségének megóvásáért - és fontos szabályokat, amiket minden kertben be kellene tartani, hogy ne veszélyeztessük a Balaton vizeit és élővilágát.
A június 2-i, paloznaki eseményen a Balatonbarát kert projektet indítottuk útjára a téma szakértőinek segítségével. A meetup során a Balatonbarát kert témáihoz kapcsolódva egy-egy előadó fejtette ki részletesebben a dilemmákat, zöldséges és gyümölcsöskert, szőlőterület és díszkert kialakítás és fenntartásssal kapcsolatban.
Ha nem voltál ott, nézd meg az előadásokat online:
DR. ZLINSZKY ANDRÁS, ÖKOLÓGUS >>
A kerted összefügg a Balatonnal
Miről szól a Balaton Balatonbarát kert kezdeményezés?
DR. CSERVENKA JUDIT, ÖKOLÓGUS, A BFNP MUNKATÁRSA >>
Szépséges szörnyetegek, azaz a térségi specifikus invazív fajok
Milyen invazív fajok veszélyeztetik a régió ökoszisztémáját?
Engedjük be az őshonos fajokat a kertjeinkbe!
Miért jó ha reprodukáljuk kertünkben a környékbeli természetes ökoszisztémát?
Ellenálló erdőkerteket a nyaralókba is?
Néhány gyakorlati szempont a kivitelezéshez.
„szakmai szereplők szerepe a természetvédelmi szempontú kerttervezésben”